“Çarşamba Etkinlikleri”nde Prof. Dr. Mertol Tulum’u konuk ettik.
10 Aralık 2012 18:24

    Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Çarşamba Etkinlikleri”nin üçüncüsü 5 Aralık 2012 tarihinde 75. Yıl Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mertol Tulum’un konuk olduğu etkinlikte “Tarihî Metinlerin Neşri ile İlgili Çalışmalarda Karşılaşılan Sorunlar” konulu konferans verildi.

       Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program; Araş. Gör. Nuray Tamir’in Prof. Dr. Mertol Tulum’un hayat hikayesi ve eserlerini aktardığı sunumla devam etti. Akabinde kürsüde yerini alan Tulum; yaklaşık iki saat süren konuşmasıyla tarihî metinleri neşrederken karşılaşılabilecek sorunları sıraladı. Neşredilen metnin oluştuğu kültürel birikime sahip olmanın önemine dikkat çeken Tulum,  daha önce neşredilmiş kimi eserlerde yer alan eksikliklerin neşreden kişi veya kişilerin bu birikime sahip olmamasına bağladı.

      Konferans sonunda dinleyiciler arasında bulunan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin ve bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yakup Karasoy tarafından, Prof. Dr. Mertol Tulum’a günün anısı olarak hazırlanan plaket ve çiçek takdimi yapıldı.